جلبک شناسی

 

Jolbak Sabz  جلبکها معمولا در مردابها، آبهای راکد و کنار حوضها می‏رویند، عمرشان کوتاه است و با تابیده شده گرمای خورشید، از بین خواهند رفت. اصولا کلمه جلبک، انسان را به یاد کثیفی، تعفن، نکبت، چسبندگی، لجن‏زار و... می‏اندازد و حق هم همین است؛ چون ماهیتی غیر از این ندارد.

 اما برخی از انواع جلبکها هستند که از نظر ساختاری با سایر همنوعانشان متفاوت بوده به گونه‏ای که علاوه بر برخورداری از نوعی هوش نباتی، سعی در زندگی شبکه‏ای دارند که این موضوع اندکی سبب استحکام آنها می‏گردد که البته جای نگرانی ندارد؛ زیرا بالاخره، جلبک، جلبک است و نه چیزی فراتر از آن.

 این جلبکها قادر به تشخیص این موضوع هستند که تابیده شدن نور روشن‏گر و گرما بخش خورشید، سبب نابودی آنان شده و پیوند میانشان را ازبین خواهد برد؛ به همین خاطر تحقیقات انجام شده اخیر، حکایت از آن دارد که این گونه از گیاهان، علاقة فراوانی به زندگی در فضای تیره و غبار آلود دارند. به همین خاطر در برخی مواقع با پراکنده کردن موادّی متعفّن و تیره، سعی در آلوده کردن فضا و پنهان نمودن خود می‏نمایند.

بیچاره این جلبکها غافل از آن هستند که با کنار رفتن ابرها و فروکش کردن تیرگیها و تابش گرمای آسمانی خورشید عالم تاب، اثر و نشانی از آنها باقی نخواهد ماند.

چه خوب بود که این بداقبالان به جای تلاش برای عفونت پراکنی و گسترش لجن‏زارها که در نهایت به نابودی آنان ختم خواهد شد، هرگز از مرداب کوچک خود بیرون نمی‏آمدند و خود را به تباهی نمی‏کشاندند.

/ 3 نظر / 15 بازدید
بسیجی گمنام

سلام دوست عزیزم.. خدا قوت بسیجی ( هستی یا نه؟؟ ) با افتخار لینکت کردم. موفق باشی. لطف کم من را نیز با نام بسیجیان گمنام لینک کن. سایه ی حضرت آقا همواره مستدام باد یا علی

شیفتگان

سلام وبلاگ خیلی خوبی داری.حتما لینکت می کنم.این کاریکاتوره هم جالب بود. التماس دعا

مجمع وبلاگ نویسان جوان(موج)

سلام بدینوسیله مجمع وبلاگ نویسان جوان (موج) آغاز به کار رسمی خود را اعلام مینماید.از همه جوانان مسلمان و حامی ولایت جهت عضویت در این تشکل غیر رسمی برای حراست از ارزشهای اسلام و انقلاب و میهن عزیزمان دعوت به عمل می آید... مجمع وبلاگ نویسان جوان(موج)